Kaip mylėtis, jei diagnozuotas lėtinis prostatitas

prostatitas ir seksas

Prostatitas yra bakterijų sukeltas prostatos uždegimas. Jis gali būti epizodinis arba užsitęsęs. Šio tipo prostatitas pasireiškia maždaug kas dešimtu atvejų. Daug dažniau vyrams nerimą kelia kita prostatito forma – lėtinis abakterinis, nesusijęs su infekcija. Apie tai tikrai mažai žinoma, ir dauguma urologų nelaiko to tikra diagnoze. Tačiau būtent su juo yra susijusios dauguma problemų, įskaitant sekso problemas. Lėtinis prostatitas taip pat vadinamas lėtiniu dubens skausmo sindromu (CPPS).

Skausmas stiprėja ir mažėja

Sergant lėtiniu prostatitu, vyrai nerimauja dėl šių simptomų:

  • diskomfortas ar skausmas tarpvietėje, pilvo apačioje, kirkšnyje, kapšelyje, varpoje;
  • šlapinimosi pokyčiai: pasunkėjęs šlapinimasis, dažnas šlapimo pūslės ištuštinimas mažomis porcijomis, nepilno ištuštinimo jausmas;
  • Kai kuriems vyrams sunku pasiekti erekciją, jaučiamas diskomfortas ejakuliacijos metu ir padidėja skausmas po sekso. Diskomfortas gali sumažinti vyro gebėjimą susijaudinti ar išlikti susijaudinusiam.

Tokios problemos gali kilti bet kokio amžiaus vyrams ir, pagal statistiką, paveikia nuo 10 iki 15% JAV vyrų populiacijos, dažniausiai vyrai nuo 30 iki 50 metų. Lėtinis prostatitas, kitaip nei „klasikinis" prostatitas, neišgydomas antibiotikais, jo simptomai vyrą gali varginti kelis mėnesius ar metus. Jie gali ateiti ir išeiti ir skirtis pagal sunkumą.

Davidui Lonerganui buvo diagnozuotas lėtinis prostatitas, ir tik po trejų metų jis rado būdą, kaip su juo gyventi. Pirmus metus gėrė antibiotikus, bet jie nepadėjo (serint lėtiniu abakteriniu prostatitu, antibiotikai nepadeda). Štai ką Davidas sako interviu su Vice apie savo jausmus:

„Kažkuriuo metu aš pradėjau jausti laukinius pojūčius visoje dubens srityje. Iš pradžių, kai tik sėdėjau, tiesiojoje žarnoje jausdavau nedidelį deginimo pojūtį. Tada skausmas tapo ūmus ir išplito visame dubenyje. Galiausiai pajutau, kad šimtai skutimosi peiliukų dūrė mano šlaplėje. Skalėje nuo 1 iki 10 skausmą įvertinčiau 11.

Ejakuliacija tapo nepakeliamai skausminga. Pradžioje jaučiau malonumą nuo orgazmo ir palengvėjimą po jo, tačiau po jo sekė skausmo valandos, o skausmui sustiprėjus nustojau mylėtis. Gydytoja man paskyrė prostatos masažą (prostatos masažo nauda neįrodyta), taip pat liepė pasimylėti ir ejakuliuoti. Bet kadangi seksas neteikė jokio malonumo, nusprendžiau kartą per dieną pabandyti masturbuotis. Tai daryti du kartus per dieną buvo didelė klaida – skausmas iškrito iš sąrašo (nereikia mylėtis ir masturbuotis per skausmą, tai nepagerins jūsų savijautos). Su žmona lankėme individualią ir porų terapiją pas terapeutą. Daugeliu atžvilgių būtent ji padėjo mums įveikti visas sekso problemas.

Daugumos vyrų, kuriems diagnozuotas lėtinis prostatitas arba CPPS, simptomai pagerėjo per šešis mėnesius. Vieno tyrimo metu trečdalis vyrų visiškai išnyko simptomai po metų. Kito didelio tyrimo metu trečdalio vyrų būklė pagerėjo per dvejus metus.

Lėtinis prostatitas mažai ištirtas

Lėtinis prostatitas nebuvo pakankamai ištirtas. Ekspertai mano, kad yra keletas galimų priežasčių, įskaitant autoimunines ligas, genetinį polinkį, nervų ar raumenų, esančių prie prostatos liaukos, pažeidimus ir hormonų disbalansą. Kitas rizikos veiksnys gali būti psichologinis stresas. Tačiau konkrečią priežastį gali būti sunku nustatyti. Gydymas paprastai apima gyvenimo būdo pokyčius ir vaistus simptomams palengvinti. Negalima išvengti prostatito.

Urologė Daria Černyševa:

– Lėtinis prostatitas – tai tik žodžių junginys, galintis paslėpti dubens venų užsikimšimo sindromą, lėtinį dubens skausmo sindromą, intersticinį cistitą, pudendalinę neuropatiją ir kitas ligas. Anot mūsų šalies vyriausiojo urologo Dmitrijaus Puškaro, tai yra šiukšlių diagnozė, kurią gydytojas pateikia pacientui, kai jis nenori suprasti, kas su juo vyksta. Uždegiminius prostatos pokyčius galima patvirtinti tik keturių stiklų testu (analizė, kurios metu paimamos kelios šlapimo ir prostatos sekreto porcijos). Visa kita yra nutolusi diagnozė be gydymo. Norint išvengti uždegimo prostatos liaukoje, galioja universali rekomendacija – reguliarus seksas: ejakuliacija turi būti bent kartą per keturias dienas, nesvarbu, kaip ji pasiekiama.

Prostatito simptomus gali palengvinti kai kurie paprasti dalykai, pavyzdžiui, šilta vonia ar kaitinimo pagalvėlė, vengiant alkoholio, kofeino ir aštraus ar rūgštaus maisto (tai gali dirginti šlapimo pūslę).

Jei turite problemų su šlapinimu, gydytojas gali skirti alfa adrenoblokatorių – jie padeda atpalaiduoti šlapimo pūslės kaklelį ir raumenų skaidulas prostatos ir šlapimo pūslės sandūroje. Lėtinis skausmas gydomas skausmą malšinančiais vaistais. Jei turite problemų su seksu, gydytojas gali nukreipti jus pas psichoterapeutą ar seksologą.

Seksualinės problemos nėra susijusios su lėtiniu prostatitu

Urologas Artemas Loktevasišsako tokias mintis: Šiuolaikiniai įrodymais pagrįstos medicinos aspektai mąstantiems pacientams" rašo, kad reklama ir žiniasklaida erekcijos problemas priskiria prie prostatito, todėl daugelis vyrų jas sieja. Bet tai netiesa. Erekcija gali būti išlaikyta net visiškai pašalinus prostatą. Daugelio žinomų urologų teigimu, lėtiniu prostatitu sergančių pacientų erekcijos sutrikimą sukelia psichologinės problemos. Dažnai vyro erekcija susilpnėja iškart po nuosprendžio: „Tu serga prostatitu".

Seksologas, psichoterapeutas, psichiatras Dmitrijus OrlovasTaip pat esu tikras, kad lėtinis prostatitas neturi įtakos seksualiniam gyvenimui:

„Jei kas nors atsitiks su prostatos liauka, tai gali turėti įtakos šlapinimuisi ir pojūčiams tarpvietės srityje, bet tai neturi nieko bendra su seksu. Deja, daugelis vyrų ir kai kurie urologai pritaria sampratai, kad prostatos problemos gali turėti įtakos seksualiniam gyvenimui, nes prostata yra arti lytinių organų. Prostatos liauka atlieka specifinę funkciją: gamina skystį – spermos komponentą. Ji niekuo kitu nedalyvauja".

Pasak Dmitrijaus Orlovo, gydytojai pasaulinėje praktikoje beveik niekada nenustato „lėtinio prostatito". Tai veikiau teritorinė diagnozė, neturinti jokio patofiziologinio pagrindo, o tik teorinę koncepciją, kuria remiantis žmogui skiriamas gydymas. Vyras išgirsta diagnozę ir pradeda nerimauti, kad tai gali turėti įtakos jo seksualinei funkcijai. Intymumo metu jis nesimėgauja procesu, o stebi, kokia gera jo erekcija. Dėmesys erekcijai gali sumažinti jos kokybę ir paskatinti vyrą pamatyti ryšį tarp diagnozės ir iškilusių problemų. Tačiau priežastis yra grynai emocinė.

Jei sekso metu jaučiate skausmą ir diskomfortą, turite suprasti to priežastį. Geriau pasikonsultuoti su urologu, kuris laikosi įrodymais pagrįsto požiūrio į mediciną.

Dmitrijus Orlovas priduria: „Jei gydytojas pataria mylėtis dažniau arba visai nesimylėti, tai turi būti medicininė priežastis. Nežinau nei vienos ligos, kuriai padidinus lytinius santykius būtų galima pasveikti. Dažniausiai tokia rekomendacija atsiranda dėl to, kad specialistas nežino, kaip padėti. Taip pat nereikia apriboti ar visiškai atsisakyti sekso ir masturbacijos, nes reguliarus seksualinis išleidimas yra naudingas tiek prostatos liaukos, tiek psichikos sveikatai.

Kelias nuo urologo kabineto iki seksologo kabineto yra standartinis kelias vyresniems nei 35–40 metų vyrams. Jei vyras turi sunkumų dėl erekcijos ar kitų sekso problemų, pirmiausia jis kreipiasi į urologą, nes mano, kad tai yra jo kompetencijos sritis. Jei urologas nieko neranda arba diagnozuoja „lėtinį prostatitą", lieka tik seksologo kabinetas. Seksologas turi daugybę technikų, kurios gali padėti pacientui: gali rekomenduoti sekso terapijos elementus, prireikus gali užsiimti psichoterapija ar skirti vaistus. Statistiškai tai yra efektyvus darbo modelis – problema išsprendžiama vidutiniškai per mėnesį.